local_offer Okiem eksperta,Poradnik schedule Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Klasyfikacja budynków biurowych – jak dokonać wyboru?

Klasyfikacja budynków biurowych jest często stosowana, żeby pomóc firmom i osobom fizycznym w dokonaniu wyboru odpowiedniego miejsca do pracy. Klasyfikacja ta opiera się na różnych kryteriach, takich jak lokalizacja, standard wykończenia, jakość obsługi czy dostępność udogodnień. Nie istnieje jednak jeden, powszechnie obowiązujący standard klasyfikacji budynków. Wynajmujący sami wystawiają ocenę swoim inwestycjom i za główny wskaźnik klasy budynku uznaje się jakość inwestycji lub lokalizację. Dwa z najczęściej spotykanych typów budynków biurowych to klasy A i B.

Budynek klasy A – dla tych, którzy szukają doskonałości

Przyjmuje się, że budynki klasy A to budynki o wysokim standardzie wykończenia, z użyciem najwyższej jakości materiałów, posiadające świetną lokalizację, dobrze skomunikowane. Budynki te  wyposażone są w najnowocześniejsze systemy zarządzania, umożliwiają dowolne możliwości aranżacji wnętrza, zapewniają najemcom komfortowe warunki i bezpieczeństwo oraz szereg udogodnień takich jak recepcja, lobby, sale konferencyjne, kawiarnie, siłownie, parkingi podziemne i wiele innych. W budynkach klasy A stosuje się energooszczędne rozwiązania technologiczne i ekologiczne, często poświadczone odpowiednim certyfikatem. ta klasa budynków charakteryzuje się również profesjonalną obsługą, która zajmuje się zarządzaniem budynkiem, dba o jego utrzymanie i reaguje na potrzeby najemców w sposób szybki i skuteczny. Ceny najmu w budynkach klasy A w Warszawie są bardzo zróżnicowane, ale przede wszystkim zależą od lokalizacji.

Główne obszary koncentracji w Warszawie. Dane Knight Frank na koniec III kwartału 2023 roku.

Budynek klasy B – kompromis między jakością a ceną

Budynki klasy B mają dobry standard wykończenia, ale nie są najwyższej jakości, zarówno pod kątem architektonicznym jak i technicznym. Mogą być to budynki względnie nowe, ale słabiej zlokalizowane lub też starsze, ale położone w dobrych lokalizacjach. Udogodnienia w budynkach klasy B mogą być ograniczone lub bardziej podstawowe. Nie zawsze znajdziemy w nich tak bogatą ofertę, jak w budynkach klasy A, chociażby pod postacią kantyny czy serwisu rowerowego. Jednakże należy zwrócić uwagę, że budynki klasy B położone w dobrych lokalizacjach z powodzeniem konkurują z budynkami klasy A z uwagi na wysokość czynszu i większą elastyczność umów najmu. Czynsze w budynkach klasy B w Warszawie mieszczą się w przedziale 10-20 EUR/m2. Przykładami takich budynków w stolicy są Mokotów Three (dawna nazwa to Empark Orion) i np. City Gate na Ogrodowej.

Wybór odpowiedniego budynku biurowego zależy od wielu czynników: budżetu, lokalizacji, potrzeb firmy oraz wizerunku, jaki chcemy przedstawić naszemu odbiorcy. Ważne jest, żeby dokładnie przeanalizować oferty i zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Klasyfikacja budynków biurowych jest jednym z kryteriów, które mogą pomóc w podjęciu tej decyzji.

Zapraszamy do kontaktu:

Agnieszka Gajzler
Senior Negotiator
+48 603 196 587
e-mail: agnieszka.gajzler@pl.knightfrank.com