trendy biurowe
local_offer Lifestyle,Poradnik,Trendy schedule Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Mamy nadzieję, że siadając do lektury tego artykułu macie w zasięgu ręki aromatyczną kawę lub herbatę. Przed nami przyjemny temat, bo zebraliśmy trendy, które będą dominować w aranżacjach biur w 2023 roku. Dodaliśmy od siebie troszkę o różnicach pokoleniowych, potrzebach poszczególnych grup, ergonomii i nowej roli biura w epoce post-covid. Usiądźcie wygodnie i zapraszamy do lektury trendów w urządzaniu biur.

Wystrój i charakter biura często nawiązują do specyfiki działalności danej organizacji. Funkcjonalność powierzchni biurowej powinna spełniać potrzeby jej użytkowników. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i klientów firmy. Jak zatem pogodzić wszystkie strony? Co dzisiejsze biura muszą oferować swoim użytkownikom?

Jak stworzyć nowoczesne biuro dla wszystkich, czyli różne pokolenia, jedna powierzchnia biurowa

W pracy, a więc również i w biurze, często spotykają się różne pokolenia. Każde z nich ma odmienne przyzwyczajenia i upodobania, a także style pracy. Powierzchnia biurowa powinna być tak zaaranżowana, żeby każdy czuł się w niej komfortowo, co będzie przekładało się również na jego efektywność. Zanim powierzchnie open space zyskały na popularności, w biurach dominował układ gabinetowy. Każdy z tych stylów ma swoje zalety i wady. Pytanie, czy zawsze trzeba decydować się tylko na jeden? Dobrze zaprojektowania przestrzeń powinna być elastyczna i dostosować się różnych grup wiekowych. Młodsze osoby zazwyczaj czują się lepiej w przestrzeniach otwartych, natomiast starsze osoby cenią sobie ciszę i wydzieloną przestrzeń. Kluczem w środowisku pracy, które stawia na multipokoleniowość jest badanie potrzeb poszczególnych zespołów oraz stworzenie jasno wyznaczonych stref z podziałem na te do pracy w skupieniu, intensywnej pracy zespołowej, rozmów telefonicznych czy spotkań. Nowoczesne biuro wyróżnia się otwartością i przestrzennością, a w miarę potrzeb, wydzielone obszary można uzyskać stosując ścianki modułowe, które z jednej strony zapewniają kameralność i ciszę, a z drugiej nie oddzielają zespołów na sztywno.

Biznesowa i rekrutacyjna rola biura, czyli jak Cię widzą, tak Cię piszą

Nowoczesne biuro jest niejako wizytówką firmy. Na wnętrza i komfort zwracają uwagę nie tylko klienci, ale również kandydaci do pracy, dla których spotkanie rekrutacyjne jest często pierwszym wrażeniem kształtującym wizerunek potencjalnego pracodawcy. Co za tym idzie, inaczej będą zaaranżowane przestrzenie reprezentacyjne w kancelarii prawnej, a inaczej w firmie z branży IT. W zależności od specyfiki prowadzonej działalności jedne wnętrza będą miały charakter bardziej formalny, a inne mniej lub wręcz będą wyróżniać się luźnym stylem. Na pewno wszystkie biura łączyć powinna nowoczesna technologia, która coraz bardziej ułatwia nam pracę i codzienne czynności.

Nowe podejście do biura – co zmienił Covid-19

Na wiele miesięcy zamieniliśmy nasze biurowe przestrzenie na rzecz mieszkań. Proces powrotów do biur wciąż trwa z uwagi na to, że niektórzy pracownicy na dobre odnaleźli się w nowych okolicznościach, np. wyprowadzając się poza miasto. Prawdziwą rewolucją było nowe podejście do biura, którego rola ewoluowała bardziej w kierunku miejsca spotkań z zespołem. Zmianie uległo same biurko, do którego pracownicy nie są już tak przyporządkowani, jak wcześniej. Mowa o tzw. hotdeskingu, czyli możliwości zmiany miejsca w zależności od jego dostępności. Z uwagi, że często praca biurowa wymaga dłuższego siedzenia, coraz więcej organizacji decyduje się na biurka o regulowanej wysokości, czyli tzw. standdesking. Takie rozwiązanie zapewnia właściwszą ergonomię i zmianę pozycji, co odciąża nasz kręgosłup.

Obecnie w biurach kładzie się także większy nacisk na tworzenie różnych przestrzeni do pracy wspólnej. Integracja i współpraca stały się głównym celem spotkań w biurze.

Trendy w urządzaniu biura w 2023 roku

Na początku trzeba sobie powiedzieć jedno, że nie uda nam się zadowolić każdego. Aranżując biuro warto skupić się na poszczególnych strefach. To co łączyć powinno wszystkie przestrzenie, to materiały przyjazne środowisku, które pozytywnie wpływają na komfort pracy i dobre samopoczucie pracowników.

Istotne znaczenie przy właściwym planowaniu biura mają kolory. W przestrzeniach związanych z pracą powinny dominować neutralne kolory. Żywsze kolory można zastosować z strefach wspólnych, ale jednocześnie warto zaznaczyć, że powinny mieć one charakter dodatków. Zbyt wiele odważnych kolorów w dłużej perspektywie czasu może rozpraszać i męczyć wzrok. Często firmy wykorzystują kolory ze swojej palety korporacyjnej, jako te akcentujące poszczególne części biura lub elementy graficzne, które nawiązują do jej działalności. Właściwie wykorzystane symbole mają wymiar dekoracyjny i wpływają na większą identyfikację z firma.  

W związku z dużym naciskiem użytkowników powierzchni na wellbeing, coraz więcej uwagi poświęca się systemom oczyszczającym i nawilżającym powietrze oraz właściwemu oświetleniu. O ile systemy wentylacyjne często są ukryte, o tyle oświetlenie samo w sobie może przyjąć formę dekoracyjną.

Przymierzając się do projektowania biura nie można zapomnieć o strefach relaksu, które coraz częściej stanowią wygodne fotele, sofy, huśtawki czy nawet hamaki. Takie przestrzenie skupiają pracowników i zacieśniają wzajemne relacje.

Inspiracje biurowe – jak się wyróżnić!

Z uwagi na to, że w biurze spędzamy znaczną część dnia, to powinniśmy się tam czuć komfortowo, a nawet można pokusić się o stwierdzenie „jak w domu”.

  • Oryginalne akcenty – sięgnij po z tematyczne tapety, neony, ciekawe lampy czy dodatki nawiązujące do działalności firmy.
  • Meble modułowe – wstaw meble, które tworzą całość, ale w dowolnym momencie mogą być ustawiane w zależności od potrzeb.
  • Tematyczne strefy – użyj wyobraźni tworząc przestrzeń dla fanów książek, filmów, komiksów czy stylów muzycznych.
  • Strefa relaksu – usiądź wygodnie na kolorowych sofach, pufach czy fotelach, które tworzą domową atmosferę i pozwalają na chwilę relaksu.
  • Biofilia – let`s green! Otocz się roślinami, które oczyszczają powietrze i niwelują poziom stres.
  • Wspólny posiłek – zadbaj o duży stół, przy którym usiądzie więcej osób, bo nic tak nie integruje, jak rozmowy o kulinariach.
  • Drewno jest ponadczasowe – projektując biuro kieruj się naturalnymi materiałami, które nawet przy późniejszym odświeżeniu mogą zyskać nowe życie. Warto pamiętać, że szklane elementy nadają przestrzenności, a dodatki tapicerowane przytulności i jednocześnie wyciszają powierzchnię.

Jeżeli wciąż poszukujecie swojego idealnego biura, chętnie doradzimy, która powierzchnia będzie najbardziej efektywna dla Waszej organizacji i pomożemy przy jego projektowaniu.

Szymon Sipiora
Negotiator

+48 515 383 053
szymon.sipiora@pl.knightfrank.co