praca zespołowa
local_offer Okiem eksperta,Poradnik schedule Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Biuro kojarzone z codziennymi dojazdami do pracy, własnym biurkiem i zgromadzonymi na nim stosami dokumentów, dźwiękami setek uderzanych w klawiaturę palców, czy siedzeniem „od do” nie są już uznawane za dzisiejszy standard pracy. Rola biura i model pracy ewoluowały na przestrzeni ostatnich lat.

Jaką funkcję pełni dzisiaj biuro?

Czasy, w których biuro było głównie miejscem wykonywania pracy już dawno traktuje się jako przeszłość. Biura dzisiaj to przestrzenie wymiany pomysłów, organizacji spotkań i budowania relacji, o które trudniej pracując zdalnie.

Całkiem niedawno nagraliśmy podcast „Owocowe czwartki to już za mało. Czego oczekują dzisiejsi pracownicy”, w którym Magda Tarkowska z firmy Michael Page opowiadała o tym dlaczego tak ważne jest znalezienie kompromisu względem modelu pracy. Zwróciła uwagę na to, że niezmiennie istotna dla kandydatów jest lokalizacja biura, a dokładanie bliskość różnych opcji komunikacyjnych i oferta usługowo-handlowa w okolicy.  

Na takie aspekty zwrócili również uwagę najemcy, którzy wzięli udział w badaniu  (Y)OUR SPACE, zorganizowanym przez firmy Knight Frank i Cresa. Wśród udogodnień najwcześniej wskazywali ofertę gastronomiczną (61%), rozwiązania wspierające dobre samopoczucie (53%), siłownię/klub fitness (44%) oraz centrum medyczne (38%).

Firmy coraz więcej uwagi poświęcają komfortowi pracy swoich pracowników, ale jednocześnie zwracają uwagę na koszty. Ponad połowa ankietowanych we wspomnianym badaniu przewiduje wprowadzenie współdzielenia biurek, a żaden z 640 respondentów nie wskazał stosunku liczby biurek do liczby osób 1:1.

Popularność modelu hybrydowego

Model hybrydowy, czyli połączenie pracy zdalnej i stacjonarnej w biurze, na dobre zagościł w wielu firmach. W badaniu (Y)OUR SPACE respondenci zostali zapytani o preferowany styl pracy w ciągu najbliższych 3 lat. Model hybrydowy wskazało 56% ankietowanych, co potwierdza, że elastyczność stała się kluczowa dla wielu najemców.

Optymalizacja kosztów

Lokalizacja w centrum miasta oraz standard obiektu przekładają się wysokość czynszu. Coraz więcej firm decyduje się na zmniejszenie powierzchni, przy jednoczesnym wyborze lepszego pod względem jakości oraz położenia biurowca. Mniejsza, ale dobrze zaprojektowana powierzchnia, wpływa na optymalizację wydatków, co warto rozważyć podczas relokacji lub renegocjacji. W tej kwestii wprowadzenie modelu hybrydowego czy współdzielenia biurek może przełożyć się na redukcję kosztów.

Oferta biur w centrum Warszawy – Śródmieście i Wola.

Czy biuro jest nam dzisiaj potrzebne?

Już żyjący w IV wieku p.n.e.  Arystoteles łączył człowieka i jego rozwój z życiem we wspólnocie. To w społecznościach wzajemnie się inspirujących powstawały nowe pomysły, czy idee. Chociaż każdy człowiek jest inny, mamy różne osobowości i potrzeby, czasami lubimy pobyć sami, to doceniamy również spotkania w grupie i tworzące się tam relacje. Biuro jest miejscem, które powinno i może zapewnić komfort pracy dla wszystkich użytkowników.

Ponad 32% respondentów badania (Y)OUR SPACE zakłada w swoich organizacjach tylko lub przede wszystkim pracę w biurze. Biuro w dalszym ciągu pozostaje istotnym elementem strategii wielu organizacji. Jego wybór ma znaczenie dla pracowników, ich efektywności oraz pozycjonowania marki.

We wszystkich kwestiach związanych z doradztwem przy zmianie biura, jego powierzchni, doboru odpowiedniej lokalizacji, czy negocjacji umowy, nasi eksperci są do Państwa dyspozycji.

Joanna Gomułkiewicz

Joanna Gomułkiewicz
Associate Director
Tel. +48 669 970 051
E-mail: joanna.gomulkiewicz@pl.knightfrank.com