Łódź
local_offer Lifestyle schedule Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Po ograniczonej nowej podaży na łódzkim rynku biurowym w 2021 roku, pierwszy kwartał przyniósł ożywienie w tym obszarze. Wolumen popytu zanotował wynik na porównywalnym poziomie. Całkowite zasoby biurowe w Łodzi na koniec I kw. 2022 roku wyniosły 611 000 m kw., co przekłada się na szóste miejsce na największych rynkach regionalnych. Z początkiem 2022 roku do użytku zostały oddane trzy projekty o łącznej powierzchni blisko 23 000 m kw.: Monopolis III i IV (Virako) oraz React I (Echo Investment).

Biura do wynajęcia Łódź – ciekawe projekty biurowe

Budowy realizowane obecnie szacowane są na ponad 70 000 m kw., z czego ponad 30% tego wolumenu zostanie ukończone jeszcze w 2022 roku. Pozostałe, prawie 50 000 m kw. ma zostać oddane do użytkowania w 2023 roku. Największymi inwestycjami pozostającymi w budowie są Monopolis M2 (9 000 m kw., Virako) oraz Widzewska Manufaktura (28 000 m kw., Cavatina Holding).

Aktywność najemców od stycznia do marca utrzymywała się na porównywalnym poziomie z wolumenem notowanym kwartalnie w poprzednich latach. W tym okresie podpisano umowy na ponad 12 100 m kw. W strukturze umów najmu na łódzkim rynku biurowym w dalszym ciągu dominują renegocjacje, które w I kwartale roku stanowiły ponad 75%, a nowe umowy odpowiadały jedynie za 9% wolumenu. Z szacunków wynika, że ekspansje stanowiły 16%. Taki podział może oznaczać, że firmy jeszcze wstrzymują się z decyzjami, które pociągną za sobą dalsze zmiany lub czekają na większy wybór w ramach nowoczesnej powierzchni biurowej.

Wynajem biur Łódź – ile kosztuje wynajęcie powierzchni biurowej?

– Znacząca ilość nowej powierzchni biurowej, którą deweloperzy oddali do użytku w pierwszym kwartale 2022 roku wpłynęła na wzrost wskaźnika pustostanów, który na koniec marca 2022 roku wyniósł 18,4% (wzrost o 2,6 pp. kw./kw.). Również w porównaniu z analogicznym kwartałem 2021 roku nastąpił jego wzrost o 1,5 pp. Był to drugi najwyższy wynik w miastach regionalnych. Pierwsze trzy miesiące wskazują, że czynsze wywoławcze utrzymają się na stabilnym poziomie i wahają się od  9 do 15 EUR za m kw. miesięcznie. Może jednak pojawiać się presja najemców na renegocjacje stawek – zauważa Katarzyna Bojar, Młodszy Konsultant w dziale Badań Rynku w Knight Frank.

Zapraszamy do kontaktu:
Izabela Dąbrowska
Associate Director
e-mail: izabela.dabrowska@pl.knightfrank.com