Kraków
local_offer Dane rynkowe,Okiem eksperta schedule Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Wolumen nowoczesnej powierzchni biurowej na koniec czerwca 2023 roku w Krakowie pozostał na niezmienionym poziomie 1,75 mln m kw. W II kwartale roku nie został oddany do użytku żaden projekt. Aktywność deweloperów względem rozpoczynanych nowych inwestycji również wyróżniała się ostrożnościowym podejściem.

Znaczna nadwyżka zasobów, którą krakowski rynek biurowy posiadał nad pozostałymi miastami, mimo braku nowej podaży w II kwartale 2023 roku, pozwoliła mu utrzymać pozycję lidera wśród regionów. W I połowie roku deweloperzy zrealizowali w Krakowie projekty biurowe o powierzchni ponad 42 600 m kw., co stanowiło blisko 37% całkowitego wolumenu powierzchni oddanej do użytku w miastach regionalnych.

„Wciąż niestabilna sytuacja gospodarcza, rosnące koszty budowy i finansowania w połączeniu ze wzrostem współczynnika pustostanów mają niewątpliwy wpływ na decyzje deweloperów. Ma to swoje odzwierciedlenie w rozpoczynaniu przez nich nowych projektów. Na koniec czerwca 2023  roku w Krakowie na etapie realizacji pozostawało jedynie 78 000 m kw. powierzchni biurowej, co jest wynikiem około czterokrotnie mniejszym niż w latach sprzed pandemii. Wówczas w budowie obserwowaliśmy średnio 250 000 – 300 000 m kw.,” – komentuje Katarzyna Bojar, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Największymi realizowanymi obecnie projektami są: Kreo (23 000 m kw., Ghelamco Poland) oraz Mogilska 35 (13 500 m kw., Warimpex), których oddanie do użytku planowane jest na II połowę br.

„W pierwszej połowie roku najemcy podpisali umowy na 82 600 m kw. powierzchni biurowej. Wynik ten stanowił 25% całkowitego wolumenu transakcji na rynkach regionalnych i jednocześnie był drugim najwyższym odnotowanym w badanych miastach,” – uzupełnia Aleksandra Markiewicz, dyrektor w dziale reprezentacji najemcy w Knight Frank.

Największy udział, ponad 56% stanowiły nowe umowy, renegocjacje odpowiadały za 32% wolumenu transakcji, a ekspansje wyniosły 12% wolumenu podpisanych umów.

Pomimo braku nowej podaży w II kwartale 2023 roku, wskaźnik pustostanów zanotował wzrost o 1 pp. względem poprzedniego kwartału i na koniec czerwca osiągnął wynik 18,4%. Porównując rezultat z analogicznym okresem w roku poprzednim wzrost jest jeszcze większy, bo o 2,2 pp.

Czynsze wywoławcze w Krakowie na koniec czerwca 2023 roku pozostały stabilne względem poprzedniego kwartału i wahały się od 10,00 EUR do 16,00 EUR za m kw. miesięcznie. Utrzymujące się wysokie koszty budowy, a także wciąż wysokie koszty obsługi kredytów budowlanych hamują możliwości negocjacyjne inwestorów, dlatego zwłaszcza w nowych budynkach możliwy jest wzrost stawek czynszów. Stawki opłat eksploatacyjnych wahały się od 16,00 do 29,00 PLN/m kw./miesięcznie.

Zapraszamy do kontaktu z naszym lokalnym ekspertem:

Aleksandra Markiewicz

Aleksandra Markiewicz
Associate Director
Tel. +48 609 038 568
E-mail: aleksandra.markiewicz@pl.knightfrank.com