Wrocław
local_offer Dane rynkowe,Okiem eksperta schedule Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Sukcesywnie oddawana nowa podaż systematycznie poszerza biurową ofertę we Wrocławiu. Ze względu na szeroką bazę uczelni wyższych gwarantujących dostęp do wykształconych pracowników Wrocław jest atrakcyjnym wyborem dla centrów BPO/SSC oraz firm planujących wejście na polski rynek. Potwierdzają to wyniki minionego kwartału i największa na rynkach regionalnych aktywność najemców.

W I kwartale 2022 roku oddano do użytku jeden projekt MidPoint 71 (Echo Investment), dzięki czemu zasoby nowoczesnej powierzchni powiększyły się o 36 000 m kw. i wyniosły 1,28 mln m kw. Tym samym Wrocław utrzymał pozycję wicelidera na rynkach regionalnych. – Jeżeli deweloperzy dotrzymają terminów, wrocławski rynek biurowy do końca roku powiększy się o ponad 90 000 m kw.  W budowie bowiem znajduje się blisko 117 000 m kw. powierzchni biurowej, z czego 80% powinno zostać ukończone do końca roku – komentuje Anna Patrzyk-Sperzyńska, Associate Director, Knight Frank.

Biura do wynajęcia Wrocław – podaż, pustostany i czynsze

Największymi inwestycjami pozostającymi w budowie są Centrum Południe II (20 000 m kw., Skanska) oraz Infinity (22 000 m kw., Avestus Real Estate). – Pozytywnym sygnałem zaobserwowanym w I kwartale 2022 roku w stolicy Dolnego Śląska jest wysoka aktywność najemców, której wynik był najlepszy spośród wszystkich miast regionalnych. Wolumen transakcji wyniósł 38 400 m kw., co było wzrostem o 85% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Struktura umów najmu również wysyła pozytywny sygnał. Największy udział, ponad 84%, stanowiły nowe umowy (z czego umowy pre-let to 15%), zaś renegocjacje odpowiadały za 13% wolumenu transakcji – komentuje Katarzyna Bojar, Junior Consultant w dziale Badań Rynku Knight Frank.

Współczynnik pustostanów we Wrocławiu jest jednym z wyższych notowanych w miastach regionalnych. Jednakże, dzięki wysokiemu popytowi obniżył się o 0,9 pp. kw./kw. i wyniósł 15,8%, ale wciąż jest to poziom wyższy o 1,6 pp. w porównaniu z analogicznym kwartałem w 2021 roku. Czynsze wywoławcze w Wrocławiu na koniec marca 2022 roku wahały się od 10,00 EUR do 16,00 EUR za m kw. miesięcznie.

Zapraszamy do kontaktu

Anna Patrzyk-Sperzyńska
Associate Director | Wrocław
e-mail: anna.patrzyk-sperzynska@pl.knightfrank.com