local_offer Dane rynkowe,Trendy schedule Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Od wielu lat, wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa, dział badań rynku w Knight Frank opracowuje raport „Kraków – rynek nieruchomości komercyjnych”, który skupia się na takich sektorach jak: biura, przestrzenie coworkingowe, handel, magazyny, hotele i inwestycje. W naszym opracowaniu wnikliwie analizujemy takie czynniki jak podaż, popyt, współczynnik pustostanów, zasoby, strukturę rynku czy stopy kapitalizacji. Tym razem do lektury treści zaprasza wyjątkowa postać, bo Dama ze smokiem.

Kraków – rynek biurowy

Kraków niezmiennie pozostaje najsilniejszym, dynamicznie rozwijającym się rynkiem regionalnym w Polsce. W obliczu wciąż trwającej pandemii COVID-19 zainteresowanie krakowskim rynkiem biurowym ze strony najemców pozostaje osłabione, a popyt jest niższy niż w latach przed pandemią. W konsekwencji, część deweloperów zmieniła harmonogramy realizacji inwestycji i w 2021 roku w stolicy Małopolski oddano do użytku jedynie około 60.000 m², ale kolejne 190.000 m² znajduje się w budowie. Ze względu na obniżony popyt i mniejszą chłonność rynku wskaźnik pustostanów znacznie wzrósł względem ubiegłego roku.

Biura coworkingowe w Krakowie

Przed pandemią COVID-19, praca zdalna lub hybrydowa była uznawana raczej za dodatkowy benefit dla pracowników niż standard oferowany na rynku pracy. Globalne zmiany, które nastąpiły w 2020 roku, wymusiły modyfikację podejścia pracodawców, a praca zdalna stała się jednym z elementów kluczowych w działalności organizacji. W ciągu minionych dwóch lat znacząca część firm przeszła na tryb hybrydowy, dający możliwość pracy zarówno z domu, jak i z biura, co pozwalało pracownikom na większą elastyczność.

Kraków – rynek handlowy

Po trudnym okresie dla krakowskiego rynku handlowego w 2020 roku w efekcie pandemii COVID-19 kondycja sektora w 2021 roku zaczęła się stopniowo poprawiać. Co prawda, wyniki operacyjne obiektów handlowych nie powróciły jeszcze do poziomów notowanych w 2019 roku, jednak obroty w centrach handlowych od maja do grudnia 2021 roku stanowiły 130% obrotów zarejestrowanych w analogicznym okresie 2020 roku. W tych samych miesiącach średnia odwiedzalność centrów handlowych wykazywała trend wzrostowy i wyniosła odpowiednio 92% i 127% wartości z 2019 i 2020 roku. Co więcej, w grudniu 2021 roku poziom obrotów powrócił do poziomów notowanych w okresie sprzed pandemii, co stanowi pozytywny sygnał dla sektora handlowego, który w 2022 roku podejmie próbę odbudowy swojej kondycji.

Rynek magazynowy w Krakowie

Zasoby powierzchni magazynowej w Krakowie systematycznie zwiększają swój wolumen od 2006 roku, pomimo tego region pozostaje jednym z najmniejszych obszarów koncentracji w Polsce. Stosunkowo wysokie ceny gruntów przemysłowych oraz bliskość Górnego Śląska, drugiego pod względem wielkości obszaru przemysłowo-logistycznego w Polsce, spowalniają rozwój sektora magazynowego w Małopolsce. Z drugiej strony, położenie Krakowa w pobliżu południowej granicy kraju, duży popyt wewnętrzny miasta oraz rozwijająca się infrastruktura drogowa (autostrada A4, droga ekspresowa S7 oraz S52) łącząca różne lokalizacje w Polsce i Europie podnoszą atrakcyjność regionu.

Kraków – rynek hotelowy

Kraków znany jest wśród polskich i europejskich turystów jako jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na wyjazdy typu „city break”. Kraków jest także drugim po Warszawie najważniejszym ośrodkiem gospodarczym w kraju, który skupia firmy z sektora usług dla biznesu, nowych technologii, finansów, IT i telekomunikacji. Za sprawą tych czynników atrakcyjność miasta z roku na rok rosła przekładając się na coraz lepsze perspektywy dla rozwoju sektora hotelowego w Krakowie. Każdego roku stolica Małopolski odwiedzana była przez miliony turystów nie tylko z Polski i Europy, ale również z różnych części świata. Jednak w wyniku pandemii COVID-19, sytuacja uległa zmianie wiosną 2020 roku, przyczyniając się do tymczasowego zahamowania dynamiki wzrostu ruchu turystycznego w Krakowie, która była widoczna także w 2021 roku.

Rynek inwestycyjny w Polsce

Skala kapitału zainwestowanego w polskie nieruchomości komercyjne w 2021 roku pokazuje, że nastroje inwestorów zagranicznych wyraźnie poprawiły się w porównaniu z 2020 rokiem. W ciągu 12 miesięcy na rynku inwestycyjnym w Polsce ulokowano ok. 5,75 mld EUR, tj. o niemal 7% więcej niż w roku ubiegłym. Był to jednocześnie trzeci najlepszy wynik (po 2018 i 2019 roku) w niemal 25-letniej historii polskiego rynku inwestycyjnego. Kapitał z krajów europejskich był dominującym w 2021 roku. Inwestorzy m.in. z Niemiec, Francji czy Europy Środkowo-Wschodniej (np. Czechy, Słowacja, Węgry) stanowili ponad 50% rocznego wolumenu transakcji. Na kolejnych pozycjach znalazły się Ameryka Północna (26%) oraz Azja (10%).

Pełna wersja raportu dostępna jest w zakładce „KONTAKT„, gdzie mogą Państwo pobrać wszystkie nasze publikacje. W przypadku dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu:

Elżbieta Czerpak
Dyrektor działu Badań Rynku
E-mail: elzbieta.czerpak@pl.knightfrank.com