W pływ nowych technologii na zmieniające się środowisko pracy będzie jeszcze bardziej odczuwalny niż dotychczas, a skala ich wykorzystania będzie uzależniona od branży, jednak zmiany z pewnością nie ominą sektora biurowego. Czego możemy się spodziewać w biurowcach?
W ostatnich latach coraz więcej deweloperów i firm doradczych z sektora biurowego nawiązywało współpracę ze start-upami z sektora proptech, aby rozwijać innowacyjne rozwiązania do zastosowania w budynkach komercyjnych. Efektami tej współpracy są m.in. rosnące możliwości personalizacji miejsc pracy przy zastosowaniu tzw. smart solutions, technologii IoT i aplikacji mobilnych obsługujących m.in. kontrolę dostępu do budynku czy zarządzanie miejscami parkingowymi.
Branża proptech koncentrowała się przede wszystkim na poszukiwaniu rozwiązań, które wpływają na podniesienie komfortu użytkowników, a jednocześnie obniżają koszty eksploatacji budynku. Należą do nich m.in. czujniki, które adekwatnie do potrzeb dostosowują oświetlenie wewnętrzne i temperaturę w pomieszczeniu, żaluzje, które ustawiają się zgodnie z kierunkiem promieni słonecznych, czy kamery telewizji przemysłowej, które w połączeniu z analizą obrazu i automatyką budynków wpływają na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów. Prawdziwą rewolucją będzie jednak połączenie tych systemów w całość, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, efektywności i funkcjonalności nowoczesnych biurowców.
Nowe biurowce projektowane jako budynki inteligentne mają istotną przewagę nad projektami starszego typu. Rozwiązania technologiczne w nich zastosowane, które teraz ułatwiają zarządzanie budynkiem w czasie pandemii, były bowiem uwzględniane już na etapie planowania inwestycji. Jednak dla budynków starszego typu, których właściciele dopiero otwierają się na nowe rozwiązania, jest również sporo propozycji, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę standardu bezpieczeństwa.
W obliczu pandemii COVID-19 i związanych z nią obostrzeń, zakres poszukiwanych funkcjonalności nieco się zmienił i objął również kwestie bezpieczeństwa użytkowników budynków. W nowej rzeczywistości nowoczesne technologie coraz częściej pojawiające się w biurowcach pomagają zachować bezpieczeństwo i niwelować skutki rozprzestrzeniania się wirusa. Za pomocą technologii Bluetooth istnieje możliwość prześledzenia ścieżki osoby, u której wykryto zakażenie, oraz zidentyfikowania osób, z którymi miała kontakt.
Na popularności aktualnie zyskują między innymi systemy umożliwiające bezdotykowe poruszanie się w przestrzeni, wykorzystujące np. czytniki kodów QR wyświetlanych w telefonach użytkowników, czy aplikacje, z których mogą korzystać pracownicy biur, dające możliwość bezkontaktowej rejestracji gości w recepcji budynku. Dzięki temu można ograniczyć bezpośrednie kontakty między użytkownikami, co więcej, możliwe jest uzyskanie deklaracji zdrowia odwiedzających. Goście zapraszani przez najemców otrzymują mailowo powiadomienia ze szczegółami spotkania, instrukcjami korzystania z systemu rejestracji, czy parkingu w budynku oraz kod QR umożliwiający dostęp do wydzielonych części budynku takich jak hole windowe czy powierzchnia najemcy.
Dane budynkowe, które mogą pochodzić np. z systemu BMS, kart wejściowych, wi-fi, czujników czy beaconów, mogą być również wykorzystane do szerszej analizy. Dzięki informacjom zebranym za pośrednictwem nowych rozwiązań można nie tylko lepiej zrozumieć jak jest wykorzystywana przestrzeń w budynku i jak można zoptymalizować jej wykorzystanie, ale można też wskazać, które elementy systemów nie działają prawidłowo i które z nich należy poprawić.
Do tej pory inwestorzy coraz chętniej wprowadzali w swoich nieruchomościach innowacyjne rozwiązania technologiczne głównie ze względu na poprawę efektywności zużycia zasobów oraz wygodę użytkowników. Obecnie do kluczowych czynników dołączyło bezpieczeństwo użytkowników biurowców.
W związku z rosnącymi wymaganiami zarówno właścicieli, jak i najemców biurowców można oczekiwać kontynuacji współpracy sektora biurowego i proptech, a w konsekwencji – dalszych, coraz bardziej zaawansowanych funkcjonalności w zakresie już oferowanych rozwiązań.
Zapraszamy do lektury raportu „Kierunki zmian w budynkach biurowych. biurowym. Perspektywa właściciela” oraz kontaktu z Martą Sobieszczak, która jest głównym ekspertem ds. proptechu w Knight Frank.