coworking
local_offer Okiem eksperta,Poradnik,Trendy schedule Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Ostatnie lata znacząco wpłynęły na zmianę podejścia do modelu pracy w wielu organizacjach. Firmy zdecydowanie bardziej otworzyły się na rozwiązania elastyczne, opierając się często na wynikach wewnętrznych badań, która opcja sprawdzi się najlepiej w ich strukturach. Czym różni się przestrzeń coworkingowa od tradycyjnego biura? Czy oba rozwiązania mogą się wzajemnie uzupełniać? Jak sprawdzić, która opcja sprawdzi się w danej organizacji lepiej?

Co to jest coworking?

Coworking jest współdzieloną przestrzenią do pracy, która jest wyposażona we wszystkie niezbędne narzędzia i udogodnienia. Największy boom na korzystanie z tego typu obiektów przypadł w okresie pojawiających się niczym przysłowiowe „grzyby po deszczu” start-upów, które z uwagi na swój rozwój przenosiły się z mieszkań i kawiarni do bardziej biznesowych wnętrz. Często z tego typu przestrzeni korzystały osoby wykonujące wolne zawody, tzw. freelancerzy.

Wraz z popularnością coworków, jak popularnie przyjęło się nazywać takie miejsca, coraz większy nacisk kładziono na oryginalność wnętrz, która miała wyróżniać daną przestrzeń. Użytkownicy mieli się w niej poczuć wyjątkowo. Nie bez przyczyny oferta korzyści, które wchodziły w skład abonamentu, stale się powiększała. Poza standardowymi urządzeniami typu drukarka, bezprzewodowy interent, kuchnia czy sale konferencyjne, do dyspozycji użytkowników były również: siłowania, basen, usługi finansowe, barista, a nawet piwo rzemieślnicze. O atmosferę i relacje w tym otwartym środowisku dba często dedykowana do tego osoba.

Warto zaznaczyć, że powierzchnie coworkingowe oferowane są najczęściej w nowoczesnych i prestiżowych budynkach, które wyróżniają się znakomitą lokalizacją.

Czy coworking jest dla każdego?

Osoby rozważające wybór coworkingu powinny mieć świadomość, że do ich dyspozycji będzie określona przestrzeń, najczęściej w postaci biurka i powierzchnie współdzielone. Otwartość takiej przestrzeni i jej luźny charakter również nie wszystkim mogą odpowiadać. Najczęściej sięgają po nie osoby, których głównym narzędziem pracy jest laptop oraz potrafiące pracować w zespołach rozproszonych.

Z uwagi na otwartość coworków, przestrzenie te umożliwiają nawiązywanie nowych relacji oraz dzielenie się swoimi pomysłami. Coraz częściej tworzy się tzw. huby tematyczne, które łączą podobne obszary zainteresowań i działalności, żeby ułatwić użytkownikom wymianę myśli i potrzeb. W ramach wsparcia organizuje się spotkania, które ułatwiają interakcje oraz są zalążkiem przyszłych pomysłów. 

Dla kogo tradycyjne biuro?

Z tradycyjnych biur korzysta zdecydowana większość organizacji. Należy przy tym wspomnieć, że same powierzchnie biurowe na przestrzeni ostatnich dwóch dekad również znacząco ewoluowały, od biur gabinetowych do tzw. open space. Przyzwyczailiśmy się do tego, że codziennie docieramy do biura, siadamy przy tym samym biurku, mamy swój kubek i swoją szafkę. Dynamicznie zmiany w obszarze rynku biurowego, które wywołała po części pandemia, wpłynęły na to, że na popularności zyskała praca zdalna, a model hybrydowy na stałe zagościł w organizacjach. Sami pracownicy chętniej pracują z różnych miejsc, doceniając elastyczność i brak przywiązania do jedno miejsca.  

Tradycyjne biuro zawsze będzie miejscem łączącym ludzi. Nowa sytuacja, z którą musiały zmierzyć się firmy, wpłynęła na analizę ich potrzeb pod kątem zapotrzebowania na powierzchnię biurową oraz niezbędnych zmian, które należało wprowadzić. Doceniono przestrzenie do pracy wspólnej, w której pracownicy mogą się spotykać i omawiać najważniejsze kwestie orz pomieszczenia do mniej formalnych spotkań, które łączą ludzi z różnych zespołów, a w konsekwencji pozwalają na budowanie nowych znajomości.

Czy coworkingi zastąpią tradycyjne biura?

Zamiast stawiać te opcje w dwóch narożnikach, warto podkreślić, że nie są one dla siebie konkurencją, a wręcz mogą ze sobą współgrać dla lepszej efektywności pracowników. Obie formy mają inną grupę docelową. Coworki są częściej wybierane przez małe zespoły i osoby działające w ramach własnej działalności, natomiast tradycyjne biura dedykowane są większym organizacjom z uwagi na złożoność procesów i współpracę różnych zespołów. Znacznie różni się długość i złożoność umów podpisywanych w oby przypadkach. Często w grę wchodzi potrzeba zachowania poufności, a takie aspekty zapewnia tradycyjna powierzchnia biurowa. Zdarza się, że firmy wynajmują swoim pracownikom miejsca w przestrzeniach coworkingowych, żeby zapewnić im większą elastyczność lub mają w danej lokalizacji na tyle mały zespół, że taki model sprawdzi się u nich lepiej.  

Przy wyborze obu modeli pracy i powierzchni warto dokładanie przeanalizować, która opcja, a może połączenie obu, sprawdzi się lepiej w danej organizacji. Doradztwem w tego typu procesach zajmują się wyspecjalizowane firmy, które przeprowadzą wewnętrzne badanie potrzeb firmy oraz zaproponują odpowiednią przestrzeń.

Zachęcamy do skorzystania z doświadczenia Knight Frank:

Aleksandra Balczewska
Negocjator
Tel. +48 693 121 349
E-mail: aleksandra.balczewska@pl.knightfrank.com