local_offer ESG,Lifestyle schedule Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Od kilku lat w wielu obszarach widoczny jest trend rosnącego znaczenia rozwiązań ekologicznych i podejmowania inicjatyw wspierających zrównoważony rozwój. Rynek nieruchomości komercyjnych nie należy do wyjątków, bo z roku na rok deweloperzy coraz częściej decydują się na rozwiązania ekologiczne możliwe do wprowadzenia już na etapie projektowania, a zielone certyfikaty stały się standardem w nowoczesnych biurowcach.

Według danych Global Footprint Network, jeśli ograniczymy globalny ślad węglowy o 50%, to Dzień Długu Ekologicznego możemy opóźnić nawet o 3 miesiące. Ze względu na dużą różnorodność działalności człowieka, można ją podzielić na obszary, które wymagają regulacji w zakresie ochrony i zrównoważonego rozwoju: miasta, energetyka, żywność, populacja i natura. Według prognoz do 2050 roku aż 70% ludności na świecie będzie żyło w miastach, dlatego kluczowe są dbałość o ich zrównoważony rozwój i przyjęcie odpowiednich standardów budownictwa. Co więcej, według Architecture 2030 sektor budowlany jest odpowiedzialny za 40% emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych. Dlatego dekarbonizacja budownictwa może realnie wpłynąć na stan naszej planety.

Jest to tym istotniejsza kwestia, jeśli weźmiemy pod uwagę stałe rozrastanie się miast, wzrost liczby ludności i trwałość oraz czas eksploatacji budynków.

Niektórzy właściciele budynków komercyjnych na świecie, w tym w Europie, angażują najemców do działań na rzecz środowiska, dlatego w niektórych krajach (m. in. w Australii, Francji czy Wielkiej Brytanii) popularne są „zielone umowy najmu”.

W takich umowach znajdują się zapisy i wytyczne dotyczące ekologicznych rozwiązań w budynku oraz współpracy w tym zakresie właściciela z najemcą. Ustalenia mogą dotyczyć strefowego sprzątania przez serwis sprzątający ograniczając zużycie światła, używania ekologicznych środków czyszczących, czy wyposażenia biura w meble i sprzęt pochodzący z recyklingu.

W dodatku dzięki współpracy właściciela budynku z najemcami można stworzyć zdrowe i przyjazne otoczenie dla pracowników. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego w raporcie „Zdrowe zielone biuro” prezentuje szereg rozwiązań podnoszących jakość i wygodę korzystania z przestrzeni biurowej. W raporcie zwrócono uwagę na konieczność zadbania o właściwą jakość powietrza za pomocą wykorzystania zdrowych materiałów, czujników jakości powietrza, czy efektywnej wentylacji. Drugim bardzo ważnym czynnikiem, o który warto zadbać przy projektowaniu powierzchni jest odpowiednie oświetlenie zarówno dzienne jak i sztuczne. Raport odnosi się również do komfortu psychicznego i umysłowego użytkowników budynku. Właściciel biurowca powinien zadbać o tzw. pro-mental design tak, aby pracownicy mogli odpocząć od pracy w przyjaznym otoczeniu. Z tym wiąże się również odpowiednia architektura wokół budynku, jak i zaprojektowana zieleń, która pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Jednocześnie, coraz bardziej widoczna jest chęć najemców budynków biurowych do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Co więcej, promowanie proekologicznych postulatów w środowisku pracy to niejednokrotnie inicjatywy oddolne, zapoczątkowane między innymi przez samych pracowników, dlatego pracodawcy, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników, przywiązują coraz większą wagę do takich działań.

Właśnie takie inicjatywy były dla nas inspiracją, aby zbadać podejście naszych klientów do tematu ekologii. Knight Frank wraz z partnerami, studiem projektowym Workplace oraz Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego, przeprowadził ankietę, w której pytaliśmy o podejście do tematu „less waste” w biurach.

Jeżeli zainteresowała Ciebie tematyka less waste, sięgnij po inne artykuły poświęcone tej tematyce, m.in. „Less waste dlaczego to takie ważne” lub raport „Less waste w biurze”.