Wrocławski rynek biurowy w I połowie 2024 roku pod względem nowej podaży zdominował pozostałe rynki regionalne, a jego udział wśród nich wyniósł aż 53%. Aktywność najemców również była na relatywnie wysokim poziomie, a podpisane umowy opiewały na blisko 50 000 m kw.
Wrocław niezmiennie zamyka podium największych rynków biurowych w Polsce z zasobami na poziomie 1,4 mln m kw. Jego udział w całkowitych zasobach biurowych stanowi blisko 11%. W pierwszej połowie roku wrocławski rynek biurowy powiększył się o 32 000 m kw., w ramach dwóch projektów – Quorum Office Park A oraz B10.
„Pod względem nowej podaży stolica Dolnego Śląska dominuje wśród pozostałych rynków regionalnych, dostarczając w minionym półroczu 53% powierzchni biurowej w kraju. Jednocześnie, aktywność deweloperska wyhamowuje. W budowie znajdują się obecnie jedynie trzy projekty o łącznej powierzchni 39 000 m kw. Zakładając terminowość harmonogramów do końca bieżącego roku na wrocławski rynek trafi 72% realizowanej obecnie powierzchni,” – komentuje Anna Patrzyk-Sperzyńska, associate director, Knight Frank.
Branża IT aktywna we Wrocławiu
„W pierwszej połowie roku najemcy podpisali umowy na blisko 50 000 m kw. powierzchni biurowej, co stanowiło 17% całkowitego wolumenu transakcji zanotowanych na rynkach regionalnych. Był to trzeci najlepszy wynik, tuż za Krakowem i Trójmiastem. IT był sektorem dominującym wśród najemców, a firmy go reprezentujące stanowiły niemal 46% wynajętej powierzchni biurowej. Wrocław jest miastem, który od wielu lat stawia na rozwój tego obszaru, wygrywając liczne rankingi,” – dodaje Michał Kusy, junior consultant w dziale badań rynku, Knight Frank.
W strukturze umów najmu największy udział przypadł renegocjacjom, które stanowiły 54% wynajętej powierzchni. Nowe umowy odpowiadały za blisko 42% wolumenu, przy czym prawie 5% stanowił wynajem na potrzeby własne właścicieli.
Utrzymujący się na stabilnym poziomie popyt przełożył się na spadek współczynnika pustostanów o 0,9 pp. względem poprzedniego kwartału i na koniec czerwca 2024 roku wyniósł 18,2%. W odniesieniu do analogicznego okresu w roku poprzednim współczynnik jednak wzrósł o 2,1 pp. Z uwagi na niewielką powierzchnię w budowie i silny popyt spodziewana jest obniżka wskaźnika pustostanów w kolejnych kwartałach.
Koszty wynajmu biura we Wrocławiu
Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec II kw. 2024 roku pozostały stabilne względem poprzedniego kwartału i zazwyczaj wahały się od 10,00 do 16,00 EUR/m kw./miesiąc. Jednak czynsze za najlepsze powierzchnie w nowopowstających budynkach mogą przekraczać ten poziom. Opłaty eksploatacyjne na koniec czerwca 2024 roku również pozostały na stabilnym poziomie i zwykle mieszczą się w przedziale (w zależności od składowych) od 16,00 do 31,00 PLN/m kw./miesiąc.
Dodatkowe informacje dotyczące rynku biurowego dostępne są w naszym raporcie „Siła Miast – Wrocław”. W publikacji zebraliśmy również potencjał inwestycyjny miasta oraz trendy HR, które opracowała firma Michael Page. Jeżeli pojawią się z Państwa strony dodatkowe pytania odnośnie biur i najmu, zapraszamy do kontaktu z naszą ekspertką:
Anna Patrzyk-Sperzyńska
Associate Director
Tel. +48 605 355 622
E-mail: anna.patrzyk-sperzynska@pl.knightfrank.com